TYPY KAROSÉRIÍ OSOBNÝCH VOZIDIEL

ODBER NOVINIEK

Odoberajte aktuálny leták a budete vždy informovaný o novinkách
NOVINKY
Slovak English German Hungarian

Karosérie osobných automobilov.


Podrobná špecifikácia jednotlivých typov karosérií osobných automobilov.

 

Offroad

 
OFFROAD

Offroad je označenie terénnych automobilov, ketré sa vyznačujú zvýšenou svetlou výškou, samozrejmosťou je pohon 4 × 4 spojená s robustnou konštrukciou rámu aj karosérie. Tá môže byť otvorená aj uzavretá. Skutočné offroady (nemýľme si ich s SUV!) Patrí do veľmi ťažkého terénu, pre ktorý sú prispôsobené tak, aby zvládali prudké stúpanie i klesanie, bahnitej svahy i vodu. Medzi najznámejšie automobily kategórie offroad patrí Mitsubishi Pajero, Nissan Patrol, Land Rover, Hummer.
SUV

 
SUV

Skratka SUV vznikla z anglického Sport Utility vehikl, v doslovnom preklade to znamená športové úžitkové vozidlo. Automobily typu SUV často lákajú k výletu mimo cesty a pre tento prípad sú väčšinou vybavené pohonom 4 × 4. Nejedná sa však o plnohodnotné terénne autá. Často sú robustnej konštrukcie, tým pádom majú väčšiu spotrebu a emisie. Na druhej strane poskytujú ohromný vnútorný priestor, možnosť využitia výhod pohonu všetkých štyroch kolies, a vďaka vysokému posedu tiež väčší pocit bezpečia. Ako príklad možno uviesť Mitsubishi Outlander, Fiat Panda 4 × 4, Škodu Yeti.
PickUp (Pick-up)

 
PickUp (Pick-up)

Pick-up je úžitkové vozidlo s uzavretou kabínou a oddeleným priestorom pre náklad. Nákladový priestor môže byť zakrytý plachtou alebo pevnou nadstavbou. Medzi pick-upy možno zaradiť automobily odvodené od modelových súrodencov rôznych kategórií, od offroadov (Nissan PickUp, Mitsubishi L200) po malé vozidlá (Škoda PickUp, Seat Inca a pod.).
Hatchback

 
Hatchback

Anglické slovo hatchback označuje automobily zvyčajne v troch, alebo piatich dverovom prevedení. Majú dvojpriestorovou karosériu s výklopnou zadnou časťou. Súčasťou zadných (piatych) dverí je aj zadné okno, ktoré sa otvára spolu s dverami. Vzniká tak pohodlný prístup do kufra. Typické príklady týchto vozidiel sú Škoda Fabia, Ford Fiesta, Fiat Grande Punto alebo Renault Clio.
Gran Turismo

 
Gran Turismo

Vozidlá kategórie Gran Turismo (teda GT), sa teší veľkej obľube predovšetkým v posledných rokoch a zatieňujú tak klasická kupé, ktorým sa veľmi podobajú. Charakteristika GT je prakticky rovnaká ako u kategórie kupé, jedná sa však o akýsi hybrid s trojdverovým hatchbackom, s ktorým sú tieto vozidlá tiež zvyčajne zamieňané. Hlavný rozdiel oproti kupé je v pomalšom klesaní zadku, väčším pohodlie na zadných sedadlách a vozy GT sú často zamerané skôr na pohodlie, než na výkon. Športové jazdné vlastnosti však zostávajú medzi prioritami týchto vozidiel. Najlepším príkladom vozidiel tejto kategórie je Alfa Romeo Brera, alebo trojdverový Fiat Stilo.
Coupe (Kupé)

 
Coupe (Kupé)

Kupé je kategória športových až superšportových vozidiel s uzavretou dvojdverovou karosériou, pevnou strechou a pozvoľna sa zvažujúce zadkom. Automobily kupé môžu mať jednu alebo dve rady sedadiel. V poslednej dobe sa objavilo niekoľko športových sedanov, ktoré svojim dizajnom síce kupé pripomínajú (a výrobcovia sú často označované ako štvordverové kupé), ale toto označenie je mylné, jedná sa naozaj o štvordverové športové sedany. Názov kupé je vyhradený striktne dvojdverovým autám.
Targa

 
Targa

Targa spadá do kategórie športových automobilov. Je akýmsi kompromisom medzi kupé a kabrioletom, kedy je dobrí časť pevnej strechy vozidla odnímateľná. Z dôvodu zachovania nevyhnutné torznej tuhosti automobilu býva v niektorých prípadoch zachovaný tenký pruh strechy. Tento typ karosérie preslávila predovšetkým automobilka Porsche a jej model 911. Veľkej popularite sa tento druh automobilov teší v USA, kde je známy pod prezývkou T-topy. Pre nás bude ale zrejme najznámejší Targu Honda CRX, alebo niektoré modely Ferrari z prelomu 80. a 90. rokov.
Tudor

 
Tudor

Automobily typu tudor v dnešnej dobe nepatrí, zámeno pre obľubu hatchbackov, medzi bežne vyrábané automobily, navyše sú zvyčajne zamieňané za sedan, alebo dokonca kupé, pretože názov tudor, ktorý vznikol z "Two door saloon" už takmer zanikol. Charakteristika Tudor je rovnaká, ako u sedanu, teda stupňovitá zadná časť a oddelený batožinový priestor. Líši sa však jediným párom dverí. Z histórie môžeme vyzdvihnúť český tudor Škoda 1000MBX, z dnešnej produkcie napr. Subaru Impreza, Honda Civic Coupé, Nissan Skyline R32-34, alebo dokonca Ferrari 612 a Mercedes CL.
Sedan

 
Sedan

Pod názvom sedan poznáme automobily s uzavretou, štvordverovou a spravidla päśmiestnu karosériou. Zadok sedanu je stupňovitá a batožinový priestor je od priestoru pre cestujúcich úplne oddelený. Medzi typické sedany patrí napríklad Volkswagen Passat, Peugeot 607 a pod. Niektoré športové sedany môžu byť zamieňané za kupé (jedná sa však o nesprávne označenie), alebo za liftback, ktorý sa odlišuje nahor výklopnou zadnou stenou (napr. Škoda Octavia).
Liftback

 
Liftback

Anglické slovo liftback označuje automobily zvyčajne v dvoch, alebo štyroch dverovom prevedení, so stupňovitou zadnou časťou. V porovnaní s hatchbackom sa zadok zvažuje pomalšie a pripomínajú tak skôr sedany. Súčasťou zadných (piatych) dverí je aj zadné okno, ktoré sa otvára spolu s dverami. Vzniká tak pohodlný prístup do kufra. Typické príklady týchto vozidiel sú Škoda Octavia, Renault Laguna, Toyota Avensis, Ford Mondeo. Medzi Liftback patrí tiež nová Škoda Superb so systémom otvárania piatych dverí Twindoor.
Limuzína

 
Limuzína

Limuzína je kategória vozidiel s uzavretou štvordverovou karosériou a stupňovitou zadnou časťou. Za limuzíny možno považovať aj niektoré druhy sedanov, s ktorými majú limuzíny veľa spoločných vlastností (napr. Uzavretý vnútorný priestor). Klasické limuzíny majú navyše oddelený priestor medzi vodičom a cestujúcimi na zadných sedadlách. Typické príklady limuzín sú Bentley, Lincoln, Rolls Royce a ďalšie.
Pullman

 
Pullman

Vozidlá Pullman sú snáď najluxusnejšiemu vozy ktoré brázdia cesty po celom svete. Často bývajú považované za limuzíny a v podstate sa od nich líšia v jedinej veci - v predĺženej karosérii s obrovským priestorom pre dva a viac cestujúcich. Všetky ostatné parametre sú zhodné. Výbava týchto vozidiel býva neuveriteľne luxusné, objavujú sa napríklad domáce kiná, chladiace boxy atď. Vozne typu Pullman bežne vyrába iba Lincoln, často však bývajú upravované vozidlá Mercedes, alebo tiež Lancia (Stola S85).
Landaulet

 
Landaulet

Landaulet patrí medzi vôbec najluxusnejšie automobily a veľkej obľube sa teší hlavne v arabských štátoch. V podstate sa jedná o limuzínu, vozidlo sa však líšia sťahovacou strechou v zadnej časti. Landaulet patrí do kategórie vozidiel s uzavretou štvordverovou karosériou a stupňovitou zadnou časťou s oddeleným priestorom medzi vodičom a cestujúcimi na zadných sedadlách. Na výrobu Landaulet sa v súčasnosti žiadna automobilka Nešpecializuje, väčšinou sa jedná o upravené vozidlá Mercedes, Maybach a pod.
Kombi

 
Kombi

Meno kombi označuje osobné automobily s veľkým batožinovým priestorom umožňujúcim prepravu rozmernejších nákladov. Tieto automobily sa vyznačujú predĺženou karosériou bez zvažujúca sa zadkom, umožňujú dobrý prístup do batožinového priestoru, majú dobrú variabilitu vnútorného priestoru a zvýšenú úžitkovú hmotnosť. Sú často odvodené od karosérie typu hatchback či sedan. Typické príklady týchto vozidiel sú Škoda Fabia Combi, Ford Focus Combi, Fiat Stilo Multiwagon a mnoho ďalších.
Kabriolet

 
Kabriolet

Kabriolet je typ automobilu, ktorý má dvojdverovú karosériu, sťahovacie alebo odnímateľnou strechu. Vďaka rozvoju modernej techniky začali byť obľúbené vozidlá CC, teda Coupé-Cabrio, ktoré majú pevnú skladaciu strechu. Na rozdiel od roadsterov má kabriolet štyri miesta pre cestujúcich. Väčšinou sú však miesta na zadných sedadlách iba núdzové a možno ich využiť maximálne na prepravu detí, alebo na krátke vzdialenosti. Typické príklady kabrioletov sú Peugeot 206cc, BMW radu 3 Cabrio, AUDI A4 Cabrio alebo Volkswagen Eos.
Spider

 
Spider

Spider, často označovaný aj ako roadster, je otvorený automobil, ktorý má dvojdverovú karosériu so sťahovacou alebo odnímateľnou strechou. Často býva zamieňaný za kabriolet, líšia sa však tým, že má len dve miesta pre cestujúcich, najčastejšie umiestnená tesne pred zadnou nápravou. Najčastejšie môžete stretnúť spidery ako sú Audi TT Roadster, Mazda MX-5 Roadster, alebo Fiat Barchetta.
MPV

 
MPV

Skratka MPV vznikla z anglického Multi-Purpose Vehicle teda, viac účelové vozidlo. V Severnej Amerike sa môžete stretnúť s označením Minivan. Príkladom veľkopriestorových automobilov môžu byť vozidlá Ford C-MAX, Mazda MPV, Škoda Roomster. Automobily MPV sú určené na prepravu osôb i nákladu. Vyznačujú sa uzavretou päťdverovou karosériou, postavenú na podvozku osobného automobilu. Stavba automobilu je znateľne vyššia ako u bežného osobného vozidla. Karoséria je priestranná, vhodná na prepravu piatich i viac osôb.
Van
 
Van

Táto kategória automobilov sa ľahko prekrýva s MPV. Vozidlá skupiny Van sú však väčšinou priestrannejšie, predovšetkým preto, že sú to v podstate osobné verzie odvodené od úžitkových automobilov. Ide v podstate o akýsi spojovací článok medzi MPV a Mikrobusy. Typický Van treba Fiat Scudo, Citroen Jumpy alebo Volkswagen Sharan.

NAŠU PONUKU VOZIDIEL NÁJDETE AJ NA PARTNERSKÝCH WEB-STRÁNKACH

 

                 AUTOBAZÁR SK  

 AUTOBAZÁR EU

   AUTOVIA SK
   AUTOBAZÁR SK   AUTOBAZÁR EU    AUTOVIA SK


 

  • Ponúkame výlučne vozidlá ktoré boli zakúpené na Slovensku s možnosťou ďalšieho odpočtu DPH.
  • Všetky vozidlá su po prvom majiteľovi, boli riadne a pravidelne udržované a servisované podľa predpisu od výrobcu.
  • Na všetky nami ponúkané vozidla garantujeme jasný pôvod najazdených kilometrov.
  • U všetkých vozidiel zadávame VIN číslo, pre možnú kontrolu alebo preverenie u autorizovaného servisu už pred kúpou daného vozidla.
  • Vozidlá ktoré ponúkame na predaj všetky aj vlastníme a vystavujeme v našich  vlastných priestoroch.


web site hosting

web hosting comparison services

woocommerce web site hosting

worpress web site hosting

web site hosting

joomla site hosting

magento site hosting

drupal site web hosting

prestashop web site hosting